Facebook Reklamları

Facebook Reklamları

Facebook reklamları, dijital pazarlama ve sosyal medya reklamcılığında en etkili reklam platformlarından biridir. Şirketler veya küçük çaplı işletmeler, iş modellerini ve ürünlerini kolayca yeni kullanıcılara tanıtabilir. Direkt ürünleriniz ile ilgilenen kullanıcılara ulaşarak satışları arttırmanız pek çok farklı reklam modeli ile sağlanabilir. Reklam modellerinde büyük esneklik sağlayan Facebook, satış odaklı veya tanıtım, marka bilinirliği, trafik, başvuru alma, form doldurtma vs. gibi pek çok reklam kampanyası oluşturulmasına izin verir. Siteye reklam üzerinden gelen trafik SEO çalışmasını olumlu etkiler.

Facebook Reklam Hedeflemesi

Facebook reklamları ile oluşturulan hedeflemelerde başarılı sonuçlar elde etmeniz oldukça kolaydır. Reklam oluşturulurken uygun politikalar izlenmeli ve reklam modeli bir profesyonel tarafından hazırlanmalıdır. Sosyal medya reklamları oldukça hassas ve kritik bir konudur. Facebook platformu ise bizlere oldukça geniş hedefleme seçenekleri sunarak direkt potansiyel kitlenize ulaşma imkanı tanımaktadır. Bu geniş hedeflemeler; ülke, şehir, ilçe bazında olabilirken yaş, cinsiyet anahtar kelime, ilişki durumu, eğitim ve iş durumu gibi seçenekler içermektedir. Hedeflemeler sayesinde reklam bütçesi direkt olarak ilgili ve potansiyel müşteri olabilecek kullanıcılara aktarılır. Reklam dönüşümleri oldukça yüksektir.

Facebook Ads Reklamları
Facebook Marketing Partners

  Facebook Reklam Türleri

  Facebook Reklam Modelleri ve Türleri

  Facebook reklamları temelde 3 ana kategori üzerinden Business Manager hesabı üzerinden düzenlenir. Reklamların yanı sıra yeniden pazarlama opsiyonları da reklam verene sunulur.

  Facebook Reklam Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Reklam performansını değerlendirmek için farklı ölçütler ve araçlar vardır. Facebook reklamlarında kullanılan ölçütler; gönderinin aldığı etkileşim (beğeni, yorum, görüntülenme, paylaşım), tıklanma sayısı, yönlendirilen trafik, dönüşüme reklam maliyeti oranı ve yatırımın getirisi gibi ölçütler ile reklam performansı değerlendirilebilir. Raporlar Instagram reklamları için de aynı şekilde raporlanır. Raporlar tek tek düzenlenip kontrol edilebilirken farklı dijital pazarlama araçlarından faydalanılarak incelenebilir.

  Detaylı Reklam Raporları
  Kampanya Optimizasyonu
  Kampanya Dönüşüm Optimizasyonu

  Bilinirlik Reklam Modelleri

  Marka bilinirliğini ve etkileşimi arttıracak, gösterim odaklı reklam modelleri

  Marka Bilinirliği

  Marka bilinirliği reklam kampanyasında işletme, firma ya da şirket bilinirliğini arttırmanın yanı sıra piyasaya yeni giren ürünlerin bilinirliğini arttırmakta hedeflenir. Marka bilinirliği sayesinde kullanıcılarda bir güven oluşur ve ilerleyen dönemlerde kullanıcıların sizden alışveriş yapması ya da sizin ürünlerinizi tercih etmesi kolaylaşır. Marka bilinirliği reklamlarında kullanıcıların sizleri tekrar hatırlama oranları ölçülür, reklam performansı bu etkene göre şekillenir.

  Erişim Reklamı

  Markanızın bilinirliğini arttırmak için maksimum kişiden gösterim almanızı sağlar. Reklamlarınız gösterim başına ücretlendirilir ve çok düşük ücretler ile hedeflediğiniz çok geniş kitlelere ulaşmanızı, markanızı ve logonuzu göstermenizi hatta trafik almanızı sağlar. Erişim reklamlarında gün içinde bir kişiye en 1 reklam gösterimi yapılır. Markanızla alakalı, ilgi seviyesi yüksek kullanıcılara gösterim yapılır.

  Facebook Ads Reklam Ağı

  Değerlendirme Reklam Modelleri

  Daha çok etkileşim ve ürün, hizmet satışı için tercih edilen reklam türleridir.

  Trafik Reklamları

  Site ve uygulamaların mevcut trafiklerini arttırmak için bu reklam modeli Facebook reklamları için özellikle tercih edilmelidir. Reklamlar sitenize ilgi duyacak kişilere göre optimize edilmeli, uygun hedeflemeler yapılmalıdır. Siteye giren kullanıcılar tekrar girebilir, arama motoru sonuç sayfasında sitenizi yeniden tercih edebilir. Bu sayede SEO ‘ya pozitif fayda sağlanır.

  Etkileşim Reklamları

  Facebook sayfanızda paylaştığınız gönderilerin daha fazla kişiye ulaşmasını, yorum ve beğeni almasını sağlayan reklam türüdür. Sayfa beğenisi, gönderi etkileşimi ve etkinlik yanıtları olarak üç grupta reklam yapılabilir.

  Sayfa Beğenisi: Sayfanıza yeni takipçiler çekmek ve beğeni sayılarını arttırmak için tercih edilebilir. Sayfanızı ve içeriklerinizi beğenme ihtimali yüksek olan kullanıcılara reklamlarınız gösterilir.

  Gönderi Etkileşimi: Sayfa gönderilerinin daha fazla kitleyle etkileşime girmesini istiyorsanız tercih edilebilir. Sayfanız ile alakalı kişilere reklam gösterilir ve gönderinin beğeni, yorum sayısında artış sağlanır.

  Etkinlik Yanıtları: Herhangi bir etkinlikte (konferans, toplantı, seminer ya da konser gibi.) kullanıcı sayısını arttırmak ve alakalı kişilere ulaşmak için bu reklam modeli tercih edilmelidir. Facebook sayfasında bir etkinlik girişi yapılarak reklam oluşturulabilir.

  Facebook reklam uzmanı ile en yüksek etkileşimi yakalayın.
  Facebook reklam vermek artık çok kolay

  Uygulama Reklamları

  Bir mobil uygulamanın anlık aktif kullanıcı sayısını ve indirme sayılarını arttırmak için bu reklam modeli tercih edilmelidir. Play Store ve App Store’de bulunan uygulamanızın reklamlarını verebilmeniz için Facebook SDK üyeliği oluşturmanız gerekir. Daha sonra Facebook Business Manager entegrasyonu ile reklam kampanyası düzenlenebilir.

  Videolu Reklamlar

  Video Görüntülemeleri reklam kampanyasının amacı, videonuzu daha fazla alakalı kullanıcıya izletmektir. İzletme hedeflemeleri ile videonuzu sürekli aynı kişilere gösterebilir, 30 ve 60 saniyelik kısımlarını izleyen kullanıcılara tekrar gösterebilirsiniz.

  Potansiyel Müşteri Bulma Reklamı

  Müşteriniz olma ihtimali yüksek olan Facebook kullanıcılara bir iletişim formu gösterilir. Reklamlar daha önce benzer formlar doldurmuş ya da hizmetiniz ile ilgilenen ya da daha önce bu tarz aramalar yapmış kişilere gösterilir.

  Dönüşüm Reklamları

  Dönüşüm web sitelerinin hedeflediği ilerlemelere verilen addır. Bir e-ticaret sitesi için dönüşüm satış oranlarıdır. Bir telekomünikasyon şirketi için yeni üyeler yani form doldurtmadır.

  Ürün veya hizmet satışlarında tercih edilmesi gereken Facebook reklamı dönüşümlerdir. Dönüşüm reklamları diğer reklam türleri ile senkronize çalışmalıdır. Siteye önceden ulaşan organik trafik, reklamlar ile çekilen trafik gibi pek çok trafik dönüşüm reklam kampanyasına dahil edilir ve reklam performansı daha iyi seviyelere taşınır. Dönüşüm reklamları için sitenizde Facebook Pixel’in kurulu olması gerekir ve reklam gösterilmesi için belirli kullanıcı datasının toplanmış olması gerekir.

  Katalog Reklamları

  XML Feed ile ürünlerinizi Facebook platformuna entegre ederek reklam modelini kullanabilirsiniz. Ürün yelpazesi geniş olan e-ticaret sitelerinde oldukça yaygın kullanılmaktadır. XML Feed dosyası belirlediğiniz hedef kitleye ya da dönüşüm beklentiniz olan kitleye, uygun ürünler ile gösterilir ve satış getirmesi hedeflenir.

  Facebook Business Manager’de kataloğunuzu yüklemeden bu reklam türünü kullanmanız mümkün değildir. XML Feed için mutlaka yazılımcınız ile görüşün ve XML dosyası edinin.

  Facebook reklam ajansı

  Mağaza Trafiği Reklamları

  Ürünlerinize alaka duyan, bulunduğunuz konumda ikamet eden veya yakınlarda bulunan kullanıcılara gösterebileceğiniz reklam modelidir. Fiziksel mağazalar için sıkça tercih edilir, kullanıcıların mağazaya gelip alışveriş yapması hedeflenir. Dönüşüm oranlarını ölçmek imkansızdır ancak restoran vs. gibi işletmelerde aylık ciroya etkisi yüksektir.

  248
  Reklam Çalışması
  1069
  Aktif Satış
  738
  Kampanya Optimizasyonu

  Sayfa Analizi

  Reklam kampanyası düzenlenmeden ve başlatılmadan önce müşteriye ait sayfa ve web sitesi analiz edilmelidir. Sayfanın kullanıcı yapısı, müşterinin beklentisi, işletmenin hedefleri öğrenilmelidir. Web sitesi için reklama çıkacak ürün ve sayfaların incelenmesi, dönüşüm oranını arttıracak düzenlemeler yapılması gerekir.

  Hesap Ayarları

  Reklam hesabının ayarları önce işletmeyi tanımakla başlar. Müşteriye bazı sorular yöneltiriz ve bu sorular doğrultusunda hedef kitlede konum, yaş, cinsiyet, ilgi alanları gibi hedeflemeler yaparız. Reklam performansının değerlendirilmesi için 5. Ve 10. Günlerde raporlar çekilir ve incelenir. Reklam performansını arttıracak hamleler bu raporlar doğrultusunda belirlenir.

  Rapor ve Analizler

  Müşterinin reklam beklentisine göre bazı raporlar oluşturulur. Bu rapor analizleri müşteri ile paylaşılır ve reklam performansında iyileştirmeler yapılır. Raporlar Facebook’un sağladığı veriler ile oluşturulmaktadır ve haftalık olarak kısa raporlar müşteri ile paylaşılmaktadır. Raporlara bazı reklam metrikleri tercihe göre dahil edilebilir. Her ayın sonunda detaylı reklam raporları müşteriye iletilmektedir.

  Facebook Reklamları İçin Sık Sorulan Sorular

  Müşterilerimizin yanlış kararlar verip reklam bütçesini boşa harcamaması için sorularını cevaplamaktayız. Merak ettiğiniz her soru için bize ulaşabilirsiniz. Sizler için bize sıkça sorulan soruları topladık.

  Kendi Facebook Reklamımı Oluşturamaz mıyım? Neden Size İhtiyacım Var?

  Kendi reklamlarınızı oluşturabilirsiniz ancak doğru reklam modeli ve türünü belirlemek, dönüşümleri arttırmak için detaylı analizler yapmak sıradan Facebook kullanıcıları için imkansızdır. Bu alanda tecrübeye sahip uzmanlar, geçmiş tecrübelerinden yola çıkarak reklam kampanyanıza etkili bir yön verebilir, standart bir kullanıcının elde edeceği verimin 5 ile 10 kat fazlasını sağlayabilir.

  Facebook Reklamı Nedir?

  Facebook platformunda aktif olan kullanıcılara marka ya da firmaların, ürün veya hizmetlerini en uygun kitleye ulaştırabilmesi ya da satabilmesi için ücretli olarak verilen reklamlardır.

  Facebook Reklamları Satışları Nasıl Arttırıyor?

  Facebook reklam kampanyaları doğrudan ürün ve hizmetleriniz ile alakalı ve ilgilenen kişilere ulaştırılıyor. Daha önce benzer ürün aratan, satın alan ya da ilgi duyan kişiler hedeflenebilir. Belirli yaş aralıkları, cinsiyet, konum hedeflenebilir ve bu sayeden doğrudan ürün ve hizmetin satışları gerçekleştirilebilir. Özellikle son yıllarda satışların büyük çoğunluğu pek çok işletmeye reklamlar üzerinden gelmektedir.

  Facebook Reklam Ücretini Neye Göre Belirliyor?

  Bu sorunun cevabını vermek imkansızdır. Belirlenen hedefler, satışlar ya da hizmetlerin kullanıcıya ulaştırılması başlı başına değişken etkenlerdir. Bunların yanı sıra reklam hedeflemesi, reklam modeli ve türü ücretleri oldukça değiştirir.

  Facebook Reklam Uzmanına mı İhtiyacınız Var?

  İşletmenizin profesyonel reklamları için bir reklam uzmanı mı arıyorsunuz? Hemen bize mesaj gönderin, reklam kampanyanızı oluşturalım. Potansiyel müşterileriniz ile hızlıca tanışın.
  X
  Mesaj Gönder
  Mesaj Gönderin
  Merhaba
  Nasıl Yardımcı Olabilirim?