SEO Analiz Paketi

SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Analizi bazı SEO araçları vasıtasıyla yapılabilirken özel hazırlanmış Excel, Google Data Studio şablonları da işin içine dahil edilebilir. Yapılması gereken analizler blog, kurumsal ve e-ticaret sitelerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak: Anahtar kelime analizi, rakip analizi, içerik denetlemesi, Google Data Studio site ve trafik analizi, Screaming Frog detaylı site analizi ve e-ticaret siteleri için rakip tanıma analizi, rakip kategori analizi gibi analizler yapılmaktadır.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Analizi yaparken kullanılan araçlar aşağıdaki gibidir.

  • Ahrefs
  • SEMrush
  • Screaming Frog
  • MOZ

Bu araçlar dışında Google Analytics verileri ve Google Search Console verileri de analizlerde kullanılır.

Tüm bu analizler sırasında sitenize herhangi bir anti SEO saldırısı yapıldıysa fark edilir. Gerekli önlemleri almanız için sizlere bildirilir.

SEOFİL analiz paketinde tüm bu analizleri sizin için gerçekleştirir.

SEO Analiz Paketlerimiz

Analiz paketlerinden yüksek verim alabilmek ve doğru verilere ulaşabilmek adına Google Analytics ve Google Search Console yetkilendirmesi gerekmektedir. Kaydınız yoksa tarafımızdan yapılır ancak analize veri girişi olmadığı için dahil edilmez.
Standart SEO Analiz Paketi
20$ /Aylık
Anahtar Kelime Analizi
Rakip Analizi
İçerik Denetleme Analizi
Screaming Frog Site Analizi
Google Data Studio Analizi
Premium E-Ticaret SEO Analiz Paketi
40$ /Aylık
Anahtar Kelime Analizi
Rakip Analizi
Ürün Denetlemesi ve Düzeltmeler İçin Tavsiyeler
Screaming Frog Site Analizi
Google Data Studio Analizi
E-Ticaret Rakip Tanıma Analizi
E-Ticaret Rakip Kategori Analizi
Rakiplerin Reklama Çıktığı Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizinde düşük rekabetli, yüksek aranma hacimli anahtar kelimeler tespit edilir. Site trafiğinde organik artış hedeflenir. Kullanıcıların arama niyetine dikkat edilerek sayfalarda gerekli optimizasyonların yapılmasına zemin hazırlanır.

Rakip Analizi

Rakiplerinizin organik trafik aldığı anahtar kelimeler, en değerli sayfaları, Featured Snippets kelimeleri, backlinkleri ve rakiplerinizde olan sizde olmayan içerikler gibi pek çok değişkeni içinde barındıran bir analizdir. Bu analiz sayesinde rakiplerinizi arama motorlarında geçmeniz hedeflenir.

İçerik Denetlemesi

Sitenizde bulunan tüm içeriklerin analiz edilmesi işlemidir. Analiz sonucu bazı içeriklerde düzenleme, kaldırma, birleştirme veya yönlendirme yapılması gerekir. Analiz sonucu düşük kaliteli ve kullanıcıların ilgisini çekmeyen sayfalar yeniden düzenlenmelidir.

Screaming Frog Analizi

Screaming Frog aracıyla siteniz tamamen indirilir ve analiz edilir. Site sağlığını düşüren unsurlar tespit edilir. Sitede bulunan tüm sayfa, kategori, içerik, görsel ve HTTPS statüleri bu analize dahildir. Gerekli değişikleri yapmanız için size iletilir. Konu hakkında bilgi sahibi değilseniz ücret karşılığında hizmet tarafımızca sağlanır. SEO danışmanlığı alan müşterilerimize bu hizmet tarafımızca zaten yapılmaktadır.

web site seo analiz paketi

Google Data Studio Analizi

Google Data Studio’da oluşturduğumuz şablona Analytics ve Search Console verilerinizin girişini yapıyoruz. Bu sayede sitenize giriş yapan organik trafik hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Düzeltme gerektiren içerik ve sayfaları tespit ediyoruz. Data Studio raporu için mutlaka Search Console ve Analytics kaydınızın olması gerekir. Kayıt yoksa sizin için yapabiliriz ancak verilerin oturması için 3 ay beklenmesi gereklidir. 3 ayın sonunda Data Studio analizi yapılabilir. Kaydınız varsa Search Console ve Analytics için firmamıza yetki verilmesi gereklidir.

SEO Analizi Ne İşe Yarar?

SEO analizi sayesinde siteniz tamamen incelenir. Bütün içerikler, başlıklar, görseller, kategoriler, sayfalar, backlinkler, dahili ve harici bağlantılar ve HTTP kodları (404, 301, 302 vs.) rapora dökülür.

SEO analiz paketinin diğer evresindeyse rakipleriniz incelenmeye başlanır. Rakiplerinizin en çok trafik alan sayfaları, kategorileri, içerikleri ve en çok trafik getiren anahtar kelimeleri, rich snippets özellikleri, reklam verdiği anahtar kelimeler gibi pek çok durum rapora dökülür ve size teslim edilir.

Analiz sayesinde site sağlığına ve SEO puanına etki eden olumsuz etkenlerin büyük bir kısmı ortadan kaldırılır.

SEO Analizi Ne Kadar Sürer?

SEO analiz süreci bulunduğunuz kategori, aldığınız paket ve sitenizin durumuna göre 5 gün ile 10 gün aralığında tamamlanır. Detaylı raporlar tarafınıza iletilir. Raporlar sonrası gerekli düzeltmeler müşteri tarafından yapılmalı, içerikler rapora göre oluşturulmalı ya da düzenlenmelidir.

SEO Analizi Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Analizler için tavsiye ettiğimiz süre genel durumlarda 2 ayda birdir. Ancak mevcut analiz paketinde size gönderilen verilerin tamamını daha kısa sürede sitenize uyguladıysanız yeni analizler yaptırmanız gerekebilir.

Sitenizle ilgili normal olmayan bir durum yaşanıyorsa, anormalliğin fark edilmesi için yeni analiz paketi satın almanız tavsiye edilir.

Analizlerde Hangi SEO Araçlarını Kullanıyorsunuz?

Analizler için genellikle Ahrefs, SEMrush, MOZ ve Screaming Frog yeterli oluyor ancak farklı durumlar ve sitelerde diğer analiz araçlarını da kullanmaktayız.

Raporlama Nasıl Oluyor?

Raporlama süreci Excel ile oluşturulmuş özel şablonlar sayesinde gerçekleştiriliyor. Excel’de hazırladığımız bu şablonlara sitenizle alakalı verileri, SEO araçlarının verilerini ve rakip sitelerinizin verilerini entegre ediyoruz ve size iletiyoruz.

SEO Analiz Hizmeti İçin Sık Sorulan Sorular

SEO Analiz hizmeti alan müşterilerimizin merak ettiği, sık sorduğu soruları aşağıda bulabilirsiniz. Aradığınız sorunun cevabını bulamazsanız bizimle iletişime geçiniz.

Analytics ve Search Console Yetkisini Neden İstiyorsunuz?

Sitenizle ilgili en doğru trafik verisine Google’ın web site geliştiricilerine ve sahiplerine sunmuş olduğu Analytics ve Search Console araçları vermektedir.

Search Console üzerinde içeriklerinize gelen link sayısı, içerik performansı ve site hataları gibi çalışma yaparken görmek istediğimiz pek çok veri bulunmaktadır. Bu verileri hazırladığımız Excel şablonlarına aktararak sitenizin genel durumu hakkında diğer analizlerimize yardımcı olacak bir rapor hazırlamaktayız.

Analytics üzerinden ise sitenize giriş yapan trafiğin durumunu daha detaylı görüntüleyebilmekte ve bu trafiğin site içerisindeki davranışını analizlerimize aktarabilmekteyiz.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı Google Search Console ve Analytics için tam yetki almamız gerekmektedir. Analiz paketiniz size iletildikten sonra, mülk sahibi olarak belirlenen hesaptan bizim yetkilerimizi ve hesabımızı kaldırabilirsiniz. Herhangi bir problem ile karşılaşmamanızın garantisini vermekteyiz.

Analiz Paketindeki Bazı Analizleri İstemiyorum Fiyat Düşer mi?

Analiz paketi fiyatlarımız sabittir. Fiyat politikasında bir esneme yapmamaktayız. Bu nedenle herhangi bir analizin paketten çıkarılması söz konusu değildir.

SEO Analizleri sitenizin trafiği ve geleceği için önemli bir yatırımdır. SEO sürecinde referans alınacak veriler içerir, uzun vadede SEO stratejisini kurmanızı sağlar. SEO istatistik ve veriler üzerinden oluşturulan bir süreçtir. Bu süreçte sunduğumuz detaylı analizlere ihtiyacınız var.

SEO Danışmanına mı İhtiyacınız Var?

Siteniz için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. SEO Danışmanlık hizmeti için telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.
Mesaj Gönder
Mesaj Gönderin
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?