Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Alınmalı?

Tanıtım yazısı nedir ve nasıl alınmalı? Nasıl yazılmalı?
09Ara, 2021

Tanıtım yazısı kısaca bir web sitesinin farklı bir web sitesinde tanıtılması ve bu içerikten trafik çekmesi işlemidir. Kesinlikle özgün yazılar ile yapılmalıdır. Backlink çıkışı verilerek sitenize bağlanmalı ya da yazı sonunda direkt link verilmelidir. Özgün ve telifsiz görseller tercih edilmelidir. Tanıtım yazısı işletme tanıtımı ya da bir içerik üzerinden site tanıtımı, içerik tanıtımı şeklinde yapılabilir. İçerikte marka bilinirliği ya da ürün satışı da hedeflenebilir.

SEO çalışmalarında en fazla tercih edilen yöntem tanıtım yazısı yöntemidir. Otoriter sitelerden alınan tanıtım yazıları sitenizin sıralamasını doğrudan etkilemektedir. Belli bir strateji üzerinden hedeflenen sitelerden link çıkışı sağlanmalıdır.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı arama motoru optimizasyonlarında en sık tercih edilen backlink alma yöntemidir. Backlinkler Dofollow bağlantı türünde olduğu için tanıtım alınan sitenin link gücü sitenize aktarılır. Google gibi arama motorlarının gözünde otoriter bir sitenin sizin sitenize referans olduğunu gösterir. Tanıtım yazısı doğrudan sıralamaya etki edebilmektedir. Anahtar kelimelerde yükseliş sağlanırken, sitenizin otoritesinde de artış sağlanır. DA ve PA değerleri yükselebilir. Alınan linkler üzerinden siteye trafik gelebilir.

Tanıtım Yazısının Faydaları ve Zararları Nedir?

Tanıtım yazısının faydaları ve zararları

Faydaları:

-Sitenin DA ve PA değerini arttırır.

-Anahtar kelimelerde sıralamaya girmenizi sağlayabilir.

-Sitenizin MOZ ve Trust Rank değerlerini arttırır.

-Kaliteli, otoriter ve özgün backlink almanızı sağlar.

-Sitenize Trafik Getirebilir.

-Marka bilinirliğini arttırır

-Marka aramalarında sonuç sayfanızı dizayn eder.

Zararları:

-Kötü ve kalitesiz sitelerden alınan linkler spam ve filtre cezalarına zemin hazırlayabilir.

-Kalitesi sitelerden alınan linkler kötü backlink profili oluşturur ve backlink grafiğinize zarar verir.

-Alakasız veya uygunsuz sitelerden backlink almak marka itibarını zedeler.

Tanıtım Yazısı Nasıl Alınmalı?

Pek çok olumlu yönü olan tanıtım yazısı çalışmaları titizlikle yürütülmelidir. Aniden alınan onlarca tanıtım yazısı olumsuz etki yaratabilir ve siteniz arama motorlarından ceza alabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla sabit alımlar yapılmalı ve sitenin link gücü zamanla arttırılmalıdır.

Tanıtım Yazısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

-DoFollow link çıkışı sağlandığından mutlaka emin olunması gerekir. Nofollow bağlantılar neredeyse işe yaramamaktadır.

-Çalışma uzun zamana yayılarak yapılmalıdır. Bir günde onlarca siteden link çıkışı sağlanması SEO açısından çok sağlıksız bir durumdur. En ideali haftada 1-2 adet tanıtım yazısı alınmasıdır.

-Tanıtım yazısı, yazı ile alakalı sayfalara link çıkışı sağlamalı ve trafik hedeflenmelidir. Kullanıcıyı eyleme geçirecek (CTA) Call To Action kelimeleri barındırmalıdır.

-Yazı sonunda kaynak belirtilerek site adresi verilebilir. Çalışmanın tamamı anchor text üzerinden yürütülmek zorunda değildir. Örneğin alakalı bir içerikte belli başlı başlıklara değinilebilir ve detaylar için kaynak site olarak sizin siteniz eklenebilir. İçerik kullanıcının ilgisini çektiyse mulaka sizin sitenize yönlenecektir ve sitenize organik trafik akışı sağlayacaktır.

Tanıtım alınacak sitenin trafiği, ziyaretçi grafiği, SEO skorları, sektörel uyumluluğu, rakiplerinizin tanıtım aldığı, sosyal medyada tanıtımın paylaşılması dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır? Hazırlanır?

Yazılar kompozisyon şeması esas alınarak hazırlanmalıdır. Giriş, gelişme ve sonuç kısımları belirlenmelidir. Başlıklar özgün ve sitenizin kategorisiyle alakalı olmalıdır. İşletme, ürün, içerik ya da site hakkında bilgi verebilir.

Firma tanıtım yazısı ya da mağaza tanıtım yazısı şeklinde içerikler oluşturulabilir. Müşteri dönüşümü hedeflenebilir ve bu dönüşümler analiz araçları ile ölçülebilir.

Tanıtım yazısı görselleri mutlaka özgün olmalıdır. İçerik ile uyumlu birkaç adet doğru boyutlarda görsel tercih edilmeli ve bu görsellerin telifsiz olmasına dikkat edilmelidir.

İçeriğin konusu belirlenirken sektörde trend olan aramalar tespit edilmeli ve bu kelimeler üzerinden içerikler üretilmelidir.

Web sitesinin sayfa analizleri yapılmalı ve sıralamada düşüşe geçen anahtar kelimelerde yeniden yükselme sağlanması için içeriklerde anahtar kelimeler kullanılmalı.

Tanıtım Yazısı Çeşitleri Nelerdir?

İhtiyaca göre çalışma yapılmalıdır ancak pek çok çeşitte tanıtım yayınlatılabilir. En popülerleri haber ve forum tanıtım çalışmalarıdır. Bunun dışında aynı kategoride rekabette olacağınız için blog sitelerinde blog tanıtım yazısı tercih edilebilir. Haber siteleri otoriter tanıtım yazısı olarak nitelendirildiği için tercih edilmektedir.

Tanıtım Yazısında Anchor Text Kullanımı

Çalışma yapılırken yazılar alakalı sayfalara yönlendirilecek şekilde oluşturulmalıdır. Çalışmanın temelinde backlink almak hedeflendiği için alakalı sayfalara, alakalı siteden ve içerikten link çıkışı sağlanmalıdır.

Backlink almak için link verdiğiniz kelimelere Anchor Text adı verilmektedir.

Anchor Text kullanımı aşağıdaki gibi olmalıdır:

-Marka

Direkt URL

-Short Tail Keyword Hedeflemesi

-Bileşik

-Yüksek Hacimli Anahtar Kelime Hedeflemesi

Alınan backlinkin organik görünmesi için yukarıdaki anchor text kullanımları yazı içerisinde doğal bir şekilde kullanılmalıdır. Birkaç yöntem tercih edilebilir.

Tanıtım Yazısı Paketleri

Tanıtım yazıları doğru hazırlanmış paketler halinde satılabilir. Link dağılım türlerine dikkat edildiği taktirde herhangi bir problem oluşturmayacaktır. Örneğin forum siteleri Nofollow, UGC gibi bağlantı türlerini kullanırken blog siteleri Dofollow ve Sponsored gibi bağlantı türleri üzerinden link vermektedir. Haber sitelerinden ise direkt Dofollow bağlantılar alınmalıdır. Tanıtım yazısı paketi ve yazı optimize şekilde hazırlandıysa ne kadar aldığınızın bir önemi yoktur. Çünkü çalışma ve linkler sitenizin SEO’suna katkı sağlayacaktır. Özellikle backlink paketi içerisine eklenen tanıtım yazıları oldukça etkili olacaktır.

Kaliteli ve sağlıklı bir tanıtım yazısı çalışması yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin için hazırlanan tanıtım sitelerinin listesini iletir, her birinden özel fiyat alırız ve sitenize en uygun çalışmayı yürütürüz.

Bir cevap yazın

Mesaj Gönder
Mesaj Gönderin
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?