TikTok Reklamları

TikTok Reklamları

TikTok reklamları , reklam türü belirleme işlemi pek çok marka tarafından marka bilinirliği ve direkt satış hedeflerini gerçekleştirmek için tercih edilmektedir. 2018 yılında ilk defa ortaya çıkan TikTok platformu dünya genelinde 1 milyar kullanıcıya oldukça hızlı bir sürede ulaştı. Bu nedenle network reklam ağlarının ve reklam verenlerin kısa sürede dikkatini çekti. Bu nedenle ByteDance, reklam verenler için 6 adet reklam modeli geliştirdi ve TikTok platformu için kullanıma açtı.

TikTok Türkiye’de Z kuşağı diye tabir ettiğimiz 1995 doğumlu ve sonrası kitle için ortalama %65 kullanım oranına sahiptir. Ayrıca platformun 14 milyon tekil ziyaretçisi bulunmaktadır. TikTok’ta vakit geçiren kullanıcıların video izleme ortalaması ise günde 38 dakikadır. Kullanıcı demografisine bakıldığında ise %59 erkek, %41 kadın kullanıcı bulunmaktadır. Yaş aralıklarına göre dağılımı %24 13-18 yaş aralığı, %32 18-24 yaş aralığı, %32 24-32 yaş aralığı, %12 39-55 yaş aralığında bir kitleye sahiptir. Oranların eşit dağılımı her demografik yapı için uygun reklamın çıkılabilmesi imkanı sağlamaktadır. Siteye veya ürüne gelen kitle SEO açısından artı sağlamaktadır.

TikTok reklamları diğer sosyal medya uygulamaları gibi dünyanın pek çok ülkesinde, özellikle Asya kıtasında oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bu nedenle yurt dışına ürün ve hizmet satan şirketler için Facebook reklamları ve Instagram reklamları gibi önemli bir platformdur.

TikTok Reklam Türleri
TikTok reklam hunisi dönüşüm oranları

TikTok Reklam Türleri

TikTok’ta reklam vermek için öncelikle reklam hesabına sahip olmanız gerekir. Reklam hesabı oluşturmak için TikTok Ads sayfasını ziyaret edin ve bilgileri doldurun. Tiktok reklamları için alt reklam limitinin 500 TL olduğunu unutmayın.

TikTok reklam türlerine göre pek çok demografik hedefleme imkanı tanımaktadır. Hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için aşağıdaki reklam modellerinden birini tercih edebilirsiniz.

TikTok Top View Ads (Üstten Görünüm)

Tiktok reklamları, Uygulama açıldığı anda karşılaştığımız reklamlardır. 5-60 saniye aralığında video içerikler kullanılabilir, tüm ekranı kaplar. Satın alımlar ve reklam verme işlemi günlük olarak yapılmaktadır. En sık tercih edilen reklamlardır. Genelde ürün ve hizmet satışı ya da trafik çekme hedeflenir.

TikTok Effect Ads (Efekt Reklamları)

TikTok reklamları, TikTok kullanıcıları için özel hazırlanan efektler, çıkartmalar ve filtreler ile markanızı daha popüler yapabilirsiniz. Kullanıcılar markanız için oluşturduğunuz efekt, çıkartma ve filtreler ile video çekerek marka bilinirliğinizi kolayca arttırmanızı sağlayacaktır.

TikTok In-Feed Ads (Yayın İçi)

Tiktok reklamları, Uygulama içi “For You” sayfasında ki videolar arasında geçiş yaptığınız sırada karşınıza çıkan reklamlardır. 60 saniyeye kadar reklam verilebilir. Kullanıcılar reklamınızı beğenebilir, yorum yapabilir, takip edebilir, reklam müziğinizle videolar çekebilir ya da arkadaşlarıyla paylaşabilir.

TikTok Brand Takeover Ads (Marka Devralma)

Uygulama açıldığı anda karşımıza çıkan ve 5 saniye uzunluğunda olan reklamlardır. Reklam alım işlemleri günlük olarak yapılmaktadır. Dönüşüm oranı düşük, marka bilinirlik oranı yüksektir. Büyük kitlelere ulaşma hedefiniz varsa bu reklam türü tercih edilebilir.

TikTok Reklamları İçin Sık Sorulan Sorular

TikTok reklam veren müşterilerimizin sık sorduğu soruları aşağıda derledik. Merak ettiğiniz farklı sorular varsa bize ulaşabilirsiniz.

Reklamlar için oluşturulacak olan görsel ve efektleri siz hazırlar mısınız?

Reklam görsel ve efektlerini ajansımız hazırlamamaktadır. Bunun için bir grafik tasarımcı ile çalışmanız gerekir. Reklam için gerekli yönlendirmeler ajansımız tarafından sizlere iletilir ve uygun format, boyut ve şartlarda reklam görsel, efekt ve videolarının hazırlanması gerekir. Aksi durumlarda reklam TikTok tarafından onaylanmaz ve grafiklerin yeniden düzenlenmesi gerekir.

TikTok Reklamları Ucuz mu?

TikTok sosyal medya platformunun reklam optimizasyonları henüz %100 oturmuş durumda değildir. Bu nedenle kampanyadan kampanyaya fiyat farkları olabilir. Google Ads ve Facebook Ads kıyaslandığında daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

TikTok Reklam Fiyatı Nedir?

Tiktok’ta belirlediğiniz bütçelerde reklam verilebilir. SEOFİL reklam hizmetinden faydalanmak isteyen müşterilerimiz minimum 5.000 TL reklam vermek zorundadır. Reklamlardan aldığımız komisyon ücreti %20 (1.000 TL) olarak belirlenmiştir. 5.000 TL’lik reklam vermek isteyen bir müşterimiz KDV hariç 6.000 TL ödeme yapmalıdır.

TikTok'ta Reklam Vermeli miyim?

Marka bilinirliğinin hedeflendiği durumlarda TikTok reklamları iyi bir alternatiftir ancak ürün ve hizmet satışı için Google Ads ve Facebook Ads ile kıyaslanamaz. Önceliğinize göre uygun reklam platformuna biz yönlendiriyoruz.

TikTok HashTag (Etiket Reklamları)

Marka bilinirliği için oldukça güçlü bir reklam türüdür. Etiket sayesinde kullanıcılar marka etiketiniz altında toplanabilir, ürün ve hizmetleriniz ile alakalı videolar oluşturabilirler. Katılım oranı beğeni, paylaşım ve yorumlar dikkate alındığında %5 ile %10 arasındadır.

Reklam Uzmanına mı İhtiyacınız Var?

İşletmenizin profesyonel reklamları için bir reklam uzmanı mı arıyorsunuz? Hemen bize mesaj gönderin, reklam kampanyanızı oluşturalım. Potansiyel müşterileriniz ile hızlıca tanışın.
Mesaj Gönder
Mesaj Gönderin
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabilirim?