SEO Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar? Maaşı Nedir?

SEO Uzmanı
05Kas, 2021

SEO uzmanı nasıl çalışır? SEO çalışması nasıl yapılmalı? SEO Uzmanı hangi araçları kullanır? gibi soruları merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız içeriğe bir göz atabilirsiniz. Merak ettiğiniz soruların tümünün cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

SEO Uzmanı Nasıl Çalışır?

Web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda olması yeni müşteriler, reklam geliri veya marka bilinirliği gibi pek çok alanda oldukça etkilidir. Organik trafik artışı her site sahibinin istediği bir durumdur ancak organik trafiği arttırmak için her sitede bazı çalışmalar yapılmalı ve site arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmelidir. Bu çalışmaların tümüne SEO adı verilir. Çalışma sürecini yürüten, takip eden ve gerekli raporları hazırlayan kişilere ise SEO Uzmanı  denilmektedir. SEO Uzmanı  hizmet verdiği andan itibaren siteniz için oldukça etkili değişiklikler yapmaktadır. Teknik iç optimizasyonları tamamlar, dış optimizasyonları denetler ve hatalı kısımları düzenler, dış optimizasyon çalışmalarını yürütür, rakiplerinizi analiz eder ve sitenizin eksikliklerini tespit edip bu eksiklikleri gidermek için çalışır, kullanıcı deneyimini arttırır. Tüm bu çalışmaların yanı sıra SEO stratejinizi oluşturur, dış kaynakları tespit eder ve yol haritası çıkarır.

SEO Uzmanı site optimizasyonları arama motorlarının yönergelerine göre uygulamak zorundadır. Sitenizin başarıyı yakalaması ve üst sıralara yerleşmesi tamamen buna bağlıdır. SEO çalışması aşağıdaki stratejiye göre oluşturulmaktadır.

SEO Uzmanı Önder ŞİMŞEK Nasıl Çalışıyor?

Bir SEO uzmanı olarak rahatça söyleyebilirim ki, eğer sitenizin teknik optimizasyonlarında eksiklikler varsa siteniz arama motorlarının ilgisini çekmeyecektir. Çünkü arama motorları iyi deneyim yaşatan, kullanıcıların sevdiği siteleri üst sıralara çıkartmayı tercih eder. Ben bu deneyimi siteniz için oluşturuyorum. Sitenizin Screaming frog ile analiz ediyor (Deep Crawl), en ince detayına kadar raporluyor ve eksikliklerini gideriyorum. İyi kurgulanmış kategoriler, kolay dolaşım, optimize edilmiş içerikler ve görseller, optimize edilmiş link yapıları ve doğru yönlendirmeler, gerekli eklenti kullanımları gibi pek çok alanı eksiksiz hallediyorum.

SEO’nun en önemli kriterlerinden biri de herkesin bildiği üzere Backlinklerdir. Doğru kurgulanmış bir backlink profili, arama motorlarında başarıyı önünüze serer. Dofollow, nofollow profil oranını uyguluyor, spam skoru düşük düşük backlinkleri kullanıyoruz. Marka bilinirliğini arttırmak için bölgesel ve global çapta haber sitelerinden tanıtım yazıları yayınlıyoruz.

İyi rakip analizi rakiplerinizi geçmenizi sağlar. SEO Analiz çalışmaları ile rakiplerinizin bütün çalışmalarını inceliyor, pozitif büyüme getirecek çalışmaları sitenize uyguluyoruz. Bunu yaparken pek çok SEO aracından faydalanıyoruz. Rakibinizin yatırım yaptığı anahtar kelimeleri öğrenmek istemez misiniz? Rakibinizin hangi anahtar kelimelerde reklama çıktığını, hangi anahtar kelimeler için backlink aldığını ve hangi sayfalarına yüksek trafik geldiğini, en değerli içeriklerini tespit ediyoruz. SEO araçlarındaki profesyonelliğimi sitenizin çıkarlarına aktarıyorum. Kullandığım araçlar ise Screaming Frog, Ahrefs, Similarweb, MOZ, Spyfu, WooRank, SerpStat, Raven Tools gibi araçlardır. Her aracın pozitif ve güçlü yönlerini biliyor ve kullanıyorum.

Uzman desteğe ihtiyacı olan müşterilerimize hedeflenen anahtar kelimelerde başarı sağlıyoruz. Ancak bu başarının tek ayağı SEO değildir. Bir SEO uzmanı olanı farklı kanallara da başvurmaktayım. Pozitif büyüme elde etmek için Adwords, Facebook reklamcılığı ve sektöre göre farklı reklam modelleri ile marka bilinirliği çalışmalarını da işin içine dahil etmekteyim. Kişisel tecrübelerimden edindiğime göre hedef kitlenize ulaşmak sizi kolayca zirveye çıkarır.

  Önder ŞİMŞEK Siteniz İçin Neler Yapar?

  1. Site analizleri ile eksiklikleri tespit eder, rakipleriniz ile sitenizi karşılaştırıp gerekli iyileştirmeleri yaparım.

  2. Analytics uyarılarını kurar, Search Console verilerini gözden geçiririm. Search Console hataları ve uyarıları için çalışma başlatırım.

  3. SEO Stratejisi oluşturur ve yol haritanızı belirlerim.

  4. Reklam çalışmaları ile alakalı platform belirler ve size çalışma detaylarını iletirim. Onay verilirse çalışmaya başlarım.

  5. Sitenizi düzenli olarak kontrol eder, aylık büyümeyi denetlerim. Sitenizi saldırılara hazırlar ve saldırı durumlarında gerekli önlemleri alıp, saldırının etkilerini en aza düşürür ve sonunda temizlerim.

  6. Her evrede düzenli raporlar iletirim ve gelişmeleri sizinle paylaşırım.

  SIK SORULAN SORULAR

  Sitemiz / Markamız için ne yapacaksınız?

  Yapılacak ilk adım teknik alt yapıyı güçlendirmektir. Sitenizin teknik kısımdaki sorunlarını hallettikten sonra anahtar kelimelerinizdeki rekabeti analiz ederim, rakiplerinizi analiz ederim ve çalışmaya başlarım. Rakiplerinizin yatırım yapıp reklam verdiği anahtar kelimeleri, backlink aldığı anahtar kelimeleri, en iyi performans gösteren sayfalarını, en çok trafik alan sayfalarını, dahili ve harici link ağını incelerim. İçlerinden doğru olan ve pozitif büyüme yaratacak çalışmaları ayıklar sitenizin SEO stratejisine dahil ederim.

  Sitenin organik trafik performansını nasıl arttıracaksınız?

  Sektöre ve rekabete göre uygulanan yöntemler farklıdır ancak temelinde uzun kuyruklu ve düşük rekabetli anahtar kelimeler yatmaktadır. Sektörü analiz edip gerekli anahtar kelimeleri tepit ediyor ve çalışmaya başlıyorum

  Neden Sizi Tercih Etmeliyim?

  Tek bir anahtar kelimede üst sıralara yerleşip, bir daha çalışma yapmayı düşünmüyorsanız elbette beni tercih etmemelisiniz. Kapsamlı bir çalışma sonucu marka bilinirliğini arttırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Organik trafik performansını ve dönüşümleri arttırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

  İçerik Optimizasyonu Yapacak mısınız?

  İçeriklerinizi bir takım analizlerden geçireceğiz. Eksik veya kötü olan içerikleri tespit edip bu içeriklerin düzenlenmesi ya da kaldırılması için size geri bildirimde bulunacağım. Tek tek içeriklerinizi düzenlememiz taktir edersiniz ki mümkün değil.

  Backlinkler Çalışması Nasıl Olacak?

  Doğru backlink profili oluşturup sitenizin backlink ağını kuracağız. Farklı çalışmalar gerekirse size bu konuda geri bildirimde bulacağız.

  Teknik SEO Kısmını Halledecek misiniz?

  İç optimizasyonların tamamını sorunsuz çözmeden başarıya ulaşmamız imkansız. Bu nedenle ilk iş teknik kısımlar ile ilgilenmek olacaktır.

  Raporlar kaç günde bir iletiliyor?

  Haftalık çalışma özeti sizlere iletiliyor. Detaylı raporlar ise aylık olarak WhatsApp üzerinden gönderiliyor.

  Bir cevap yazın

  Mesaj Gönder
  Mesaj Gönderin
  Merhaba
  Nasıl Yardımcı Olabilirim?